2003-154-30

Σεμινάρια ευαισθητοποίησης φοιτητών Ιατρικής Σχολής ΑΠΘ σε θέματα αναπηρίας κίνησης, ακοής ή όρασης

Το Εργαστήριο Κλινικών Δεξιοτήτων της Ιατρικής Σχολής ΑΠΘ στο πλαίσιο της Ανοικτής Λειτουργίας διοργανώνει μια σειρά σεμιναρίων με στόχο την ευαισθητοποίηση και την εκπαίδευση φοιτητών ιατρικής σε σχέση με τις ανάγκες ατόμων με προβλήματα κίνησης, ακοής ή όρασης που επισκέπτονται τις υπηρεσίες υγείας.

Θεματολογία:

• Σεμινάριο ευαισθητοποίηση φοιτητών ιατρικής σε θέματα ατόμων με αναπηρία στην όραση
  • Σεμινάριο πρακτικών επικοινωνίας με άτομα με προβλήματα ακοής
  • Σεμινάριο ευαισθητοποίησης φοιτητών ιατρικής σε θέματα ατόμων με κινητικά προβλήματα

Τα σεμινάρια θα πραγματοποιηθούν στο Εργαστήριο Υγιεινής σε συγκεκριμένες ήμερες και ώρες. Το πρώτο σεμινάριο θα γίνει την Τρίτη 2 Απριλίου 2013.

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν οι φοιτητές τρίτου, τετάρτου, πέμπτου και έκτου έτους σπουδών της Ιατρικής Σχολής ΑΠΘ. Τα τμήματα θα είναι ολιγομελή και η κράτηση θέσεων γίνεται μόνο μέσω του on line συστήματος κράτησης: http://healthp.med.auth.gr/courses/ (επιλέγοντας την «Ανοικτή Λειτουργία Εργαστηρίου Κλινικών Δεξιοτήτων») ή απευθείας με κλικ εδώ.